Çocuk Ortopedi ve Travmatolojisi

Pediatrik ortopedi hastalıklarda temel amaç uzun süreli olarak sorunları ortadan kaldırmaktır. Erişkin yaşlarda ortaya çıkan ortopedik sorunların birçoğu çocukluk yaşlarda tanı almamış, yeterince tedavi edilmemiş veya uygun biçimde takip edilmemiş çocuk ortopedik hastalıklardan kaynaklanmaktadır. Bu nedenle çocuk ortopedisi erişkin ortopedik sorunların azaltılması içinde çok önemli bir yere sahiptir. Özellikle taranabilir ortopedik hastalıkların erken tanısı (doğumsal kalça çıkığı gibi) çocuk ortopedisinin esas hedeflerindendir.

Doğumsal veya edinilmiş şekil bozuklukları, kısalıklar, eklem çıkıkları, sendromik durumlar, kemik ve eklem enfeksiyonları ve enfeksiyonlara ikincil olarak ortaya çıkan kemik ve eklem sorunları ve travmatik durumlar günümüzde teknolojinin sağladığı yeniliklerle daha güvenli ve etkin bir şekilde çocuk ortopedik cerrahları tarafından tedavi edilebilmektedir.

Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü, kas-iskelet sistemi hastalıklarının tanı ve tedavisinde, hastanemizde yer alan tüm bölümlerle dayanışma ve işbirliği içinde, teknolojinin geniş olanaklarından yararlanarak, hastalara en uygun tedaviyi bilimsel düzeyde planlamakta ve uygulamaktadır.